Hello fellow farmers.i opened this thread for us to rob minds on how to effectively process and store farm produce. Storing farm produce is another way of making money in addition to what we are doing already.
For example, someone mentioned in another thread how he bought melon for 28K and sold it 43k after 2-3 months of storage. Last year people bought yam for N100 and now they are selling 500-700
pls lets share how we can process and store different farm produce.
Pls no selling of book here. Its just a discussion thread.
For example, someone mentioned in another thread how he bought melon for 28K and sold it 43k after 2-3 months of storage. Last year people bought yam for N100 and now they are selling 500-700
pls lets share how we can process and store different farm produce.
Pls no selling of book here. Its just a discussion thread.